Jak nawodnić organizm – 9 sposobów, żeby pić więcej wody

Człowiek w większości składa się z wody. To wiemy wszyscy. Człowiek powinien pić odpowiednią ilość wody. To też wiemy wszyscy. Słynne i powszechnie znane jest stwierdzenie, że bez wody nie ma życia. Powtarzamy je ale o właściwe, niezbędne nam do prawidłowego funkcjonowania organizmu nawodnienie, już tak ochoczo nie dbamy. Sprawdź jak nawodnić organizm skutecznie!

Nie chce mi się pić

Utarło się, że woda najlepiej sprawdza się w sytuacji, kiedy chce się nam pić i jeżeli nie odczuwamy pragnienia, nieprzyjemnej suchości w ustach, to picie wody jest w takiej sytuacji zbędne… Nie jest! To duży, powszechny błąd!

Tycie, zmęczenie, problemy z trawieniem – takie skutki niesie za sobą niewłaściwe, niepełne nawodnienie organizmu. Nasz organizm nie zawsze, w jasny i klarowny dla nas sposób, domaga się przyjęcia płynów. Czasami nie wysyła on nam żadnych sygnałów, które moglibyśmy zinterpretować jako chęć napicia się wody. Jeżeli zakładamy, że możemy żyć zdrowo i aktywnie bez wodnego wspomagania, czas najwyższy przyjąć, iż jest to niewykonalne!

Skutki (nie) picia wody

 Jakie są więc skutki złego nawodnienia organizmu? Oto i one:

– tyjemy, ponieważ mylimy pragnienie z głodem,

– jesteśmy zmęczeni, ponieważ woda stanowi jedno ze źródeł naszej energii,

– wzrasta nam ciśnienie tętnicze krwi, ponieważ brak wody sprzyja gęstnieniu naszej krwi,

– rośnie nam cholesterol, ponieważ organizm nie mający odpowiedniego nawodnienia, stara się zapobiec utracie wody w komórkach, produkując większą ilość właśnie cholesterolu,

– starzejemy się, ponieważ brak wody w organizmie powoduje, że nasza skóra, stając się pergaminową i pomarszczoną, szybciej wytwarza zmarszczki,

– mamy problem z wypróżnianiem się, ponieważ dobór wody sprzyja zaparciom i innym problemom natury trawiennej,

– skóra nam nie domaga, ponieważ wysuszona z powodu odwodnienia nasza skóra jest bardziej podatna nie tylko na choroby ale także takie zjawiska jak zmarszczki, rozstępy czy cellulit.

Jak nawodnić organizm – sposoby na efektywniejsze picie wody

 Jeżeli chcemy pomóc sobie i tym samym przemycić nawyk picia wody do naszej codzienności, warto wypróbować poniższe triki.

Pierwszy z nich to woda z cytryną na dzień dobry, czyli zaczynamy dzień od wypicia wody z dodatkiem cytryny.

Zaletami takiego rytuału są:

nawodnienie naszego ciała, przygotowanie do działania naszego układu pokarmowego i trawiennego, lepszy metabolizm, lepsze wypróżnianie oraz sprawniejsza praca wątroby. Jakby komuś było mało – picie na czczo wody z dodatkiem cytryny wspomaga szybszą utratę zbędnych kilogramów i utrzymanie szczupłej sylwetki.

Drugi sposób to woda owocowa, gdyż nie każdy lubi smak czystej wody, szczególnie źródlanej.

Wodę można łączyć nie tylko z cytryną, ale także można do niej dodać miętę, truskawki, pomarańcze, grejpfruty a nawet borówki. Pamiętaj, że takie kombinacje mogą stanowić zdrową alternatywę dla kolorowych, słodkich napoi czy soków. Zamrożone owoce mogą posłużyć Ci jako kostki lodu!

Trzecia metoda to butelka wody towarzysząca nam zawsze i wszędzie.

Postarajmy się, aby każdemu naszemu wyjściu, gdziekolwiek się udajemy, towarzyszyła nam butelka wody. Na rynku znajdziemy wiele poręcznych butelek, wyprodukowanych z myślą o środowisku.

Czwarty sposób to aplikacja na telefon, która przypomni Ci o regularnym piciu wody w ciągu dnia.

Jest ich mnóstwo, mamy więc w czym wybierać. Wybierzmy taką, która będzie nam w pełni odpowiadać. Aplikacje te, najczęściej wysyłają przypominajki czyli stosowne powiadomienia o tym, że właśnie przyszedł czas, by napić się wody. Mają też inne funkcje, jak chociażby dziennik żywieniowy, które warto wypróbować.

Piąty sposób na to jak pić więcej wody to pół szklanki przed każdym, ważnym dla Ciebie zadaniem, które masz wykonać. Dla przykładu: wstanie z łóżka, zabranie się do pracy, wyjście z domu, ugotowanie obiadu i tym podobne.

Szósta metoda to pół szklanki wody na dobranoc.

Tuż przed snem, na chwilę przed położeniem się do łóżka, każdego wieczoru, wypijasz pół szklanki wody, w ten sposób wyrabiając sobie nawyk.

Siódmy sposób to postawienie dużej butelki wody w miejscu, w którym spędzamy najwięcej naszego czasu.

Ważne by była to butelka – nie szklanka ani nie dzbanek, bo wówczas trik ten może nie zadziałać. Nie trudno zauważyć, że niemal za każdym razem, robiąc to odruchowo, sięgniemy po butelkę niż jakiekolwiek inne naczynie z wodą. Butelka stanowi swego rodzaju „oryginalne” opakowanie, więc działa na nasz mózg bardziej przekonująco, bo jeżeli kupujemy wodę, nalewamy ją sobie, by zabrać gdzieś ze sobą lub właśnie bierzemy ją np do pracy czy na wycieczkę, zawsze jest ona w… butelce!

Następnym sposobem jest, jeżeli trenujesz, prowadzisz aktywny tryb życia, zabieranie wody na każdy trening. Nieważne czy chodzisz do siłowni czy po prostu, biegasz sobie po parku. Ważne, by podczas treningu, popijać wodę małymi łykami oraz pić ją już po zakończeniu ćwiczeń. Nawadnianie organizmu w trakcie ruchu jest czymś niebywale istotnym. Warto o tym pamiętać i na każdym treningu mieć ze sobą butelkę wody!

Na koniec – pomysł z tabelką. Taką tabelkę możesz robić każdorazowo na cały tydzień. Jak już będzie gotowa, możesz odhaczać w niej każdą wypitą przez Ciebie szklankę wody! Co to da? Da to, że wyrobisz sobie nawyk picia a dzięki niemu będziesz pamiętał o regularnym nawadnianiu się.

Nie wskazane jest więc bagatelizowanie picia wody, nawet kiedy nie czujemy pragnienia. Jest to jeden z filarów jeżeli chodzi o prowadzenie zdrowego, zbilansowanego trybu życia. Nic na początku nie przychodzi łatwo – wiadomo. Jednakże już po kilku, może kilkunastu dniach, picie wody stanie się Twoją codziennością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.