4 syropy z kwiatów DIY, które zaskoczą Cię prostotą

Wszyscy wiedzą, że widok i zapach kwiatów jest przyjemnością, ale nie mało kto wie, że wiele rodzajów kwiatów ma również zastosowanie w kuchni, które aż prosi się o miejsce w Twojej książce z przepisami. Jaki jest najlepszy sposób na pracę z kwiatami w kuchni? Zamiast używać całej rośliny, najłatwiej jest po prostu zamienić kwiaty w słodki skoncentrowany syrop.

Syropy z kwiatów mogą być używane do dodawania nut kwiatowych do wszystkiego, od koktajli po desery. Myślisz o zmarnowanych godzinach spędzonych w kuchni nad kwiatkiem, z którego i tak nic Ci nie wyjdzie? Nic bardziej mylnego! Aby dodać swoje ulubione kwiaty do syropu, wystarczy trochę wody, cukru, garść wibrujących płatków i trochę cierpliwości na wydobycie ich dzikiej esencji.
Oto 4 proste przepisy na syropy z kwiatów: czarnego bzu, mniszka, lipy i hibiskusa.

1. Syropy z kwiatów czarnego bzu


Czy pamiętasz z dzieciństwa krzaki z czarnymi kulkami, przed którymi ostrzegała twoja mama lub babcia, że są trujące? Czarny bez to nasze naturalne bogactwo!

Składniki:

20 do 25 baldachów czarnego bzu
4 cytryny
1 litr wody
1 kilogram cukru

Przygotowanie:
1. Opłucz baldachy kwiatowe i mocno nimi potrząśnij, aby usunąć wszelkie owady lub zanieczyszczenia.

2. Usuń małe różyczki z łodyg za pomocą nożyczek lub czystych palców, wrzucając je do dużej miski. Wyrzuć łodygi. Jedynymi jadalnymi częściami Sambucus Nigra (czarny bez) są kwiaty i owoce – wszystkie inne części są toksyczne (kilka zbłąkanych kawałków łodygi z kwiatami w tym przepisie nie zaszkodzi, ale większości z nich pozbądź się ;)).

3. Dodaj sok i skórkę z cytryny do kwiatów.

4. W osobnym garnku zagotuj wodę i cukier, mieszając, aby rozpuścić cukier.

5. Gdy cukier całkowicie się rozpuści, polej gorący syrop na kwiaty bzu czarnego i cytrynę. Dobrze wymieszaj.

6. Przykryj miskę lub pojemnik i pozostaw mieszaninę w temperaturze pokojowej na 3 do 5 dni. W tym czasie smak kwiatów czarnego bzu wypełni syrop.

7. Syrop z czarnego bzu przecedź przez sito lub durszlak wyłożony gazą.

8. Przenieś syrop do czystych słoików lub butelek.

Dlaczego syrop z kwiatów czarnego bzu?
Kwiaty czarnego bzu mają działanie wykrztuśne, napotne i antywirusowe. Poprawiają odporność na grypę, a dodatkowo dają uczucie chłodu w organizmie, przyspieszają przemianę materii i łagodzą stany zapalne. Okres zbioru kwiatów czarnego bzu przypada na czerwiec a jesień i zima to czas konsumowania i obrony przed chorobą.

2. Syrop z kwiatów mniszka


Ponieważ mniszek jest chwastem, unikaj miejsc, gdzie mógłby zostać spryskany środkiem chwastobójczym (publiczne trawiaste pobocza). Staraj się również unikać zbierania kwiatów wczesną wiosną, kiedy są kluczowym źródłem pożywienia dla pszczół.

Składniki:
ok. 60 kwiatów mniszka
400ml wody
190g cukru brązowego
190g cukru pudru
Pół cytryny (sok i skórka)

Przygotowanie:
1. Usuń łodygi z mniszka lekarskiego i jak najwięcej zielonych liści z kwiatu. Następnie opłucz kwiaty i osusz je.

2. Wlej wodę do dużego garnka i dodaj kwiaty. Doprowadź do wrzenia i pozostaw na minutę. Następnie zdejmij z ognia i pozostaw na noc.

3. Następnego dnia przecedź płyn przez gazę lub czystą ściereczkę, wyciskając jak najwięcej wody. Wlej płyn ponownie do garnka a kwiaty wyrzuć.

4. Następnie do garnka dodaj cukier, skórkę z cytryny i sok, przykryj i gotuj na małym ogniu przez godzinę. Po ostygnięciu syrop zagęści się bardziej, więc nie przejmuj się, jeśli pod koniec gotowania na wolnym ogniu wydaje się rzadki.

5. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie dopraw do smaku cukrem i sokiem z cytryny. Przenieś do sterylnego słoika i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Można go przechowywać w lodówce do miesiąca.

Dlaczego syropy z kwiatów mniszka?


To świetny substytut miodu dla wegan. Polej naleśniki, gofry lub owsiankę, aby uzyskać słodki i całkowicie naturalny przysmak. Wielu uważa je za uciążliwe, myśląc, że to tylko chwasty, ale mniszek lekarski to cudownie pożywne zioło, bogate w witaminy i minerały.

3. Syropy z kwiatów lipy


Świeże kwiaty lipy należy ostrożnie oddzielić od zielonych liści. Kwiaty lipy najlepiej zbierać rano i od razu przystąpić do gotowania.

Składniki:
3 szklanki cukru
2,5 szklanki wody
duża, soczysta cytryna
2,5 szklanki kwiatów lipy

Przygotowanie:
1. Umytą cytrynę pokrój w krążki. Do odpowiedniego naczynia wsyp cukier i dodaj krążki cytryny, wlej wodę i gotuj na małym ogniu.

2. Gdy tylko syrop zacznie się gotować, dodaj kwiaty lipy, gotuj je przez minutę, przykryj patelnię pokrywką i wyłącz kuchenkę.

3. Pozwól syropowi całkowicie ostygnąć. Po osiągnięciu temperatury pokojowej można otworzyć pokrywę i przefiltrować.

4. Teraz syrop jest gotowy do użycia w Twoich przepisach.

Dlaczego syrop z kwiatów lipy?


Syrop o bogatym aromacie i delikatnym smaku, odpowiedni do napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Syrop może być również użyty do namoczenia ciasta lub dodania aromatu do herbaty lub kawy. Wystarczą świeże kwiaty lipy i odrobina magii ;).

4. Syropy z kwiatów hibiskusa


Hibiskus to oczywisty wybór podczas letnich upałów. Pochodzący z północnej Afryki ten rubinowy cud pomaga ugasić pragnienie i doskonale nawadnia.

Składniki:
4 szklanki wody
2 szklanki cukru
2 szklanki suszonych kwiatów hibiskusa
skórka z jednej, całej cytryny

Przygotowanie:
1. Obierz całą cytrynę.

2. Połącz wodę i cukier w dużym rondlu na średnim ogniu. Mieszaj od czasu do czasu, aż cukier się rozpuści.

3. Dodaj kwiaty hibiskusa i skórkę z cytryny, zwiększ ogień i zagotuj.

4. Jeśli chcesz, aby Twój syrop był bardzo gęsty (podobny do grenadyny), pozostaw mieszaninę gotującą się przez około 10-15 minut. Jeśli chcesz, aby była mniej gęsta, zdejmij ją z ognia natychmiast po ugotowaniu i zaparzaj przez 20 minut.

5. Pozostaw mieszaninę do ostygnięcia.

6. Przecedź przez drobne sito, aby wyrzucić resztki kwiatów hibiskusa. Gotowe! Syrop będzie dobry do 3 tygodni ( przechowując w lodówce).

Dlaczego syrop z kwiatów hibiskusa?
Syrop jest słodki, ale z kwiatowo-pikantną, prawie cytrusową nutą pochodzącą z suszonych płatków hibiskusa. Użyty w napojach może nadać subtelny, cierpki i odważny smak, bogaty w kolor. Badania na zwierzętach i probówkach wykazały, że hibiskus może wspomagać odchudzanie, poprawiać zdrowie serca i wątroby.

Kilka prostych prawd:


~Możesz zbierać własne kwiaty do tworzenia aromatycznych naparów – ale najpierw upewnij się, że wiesz, co zbierasz.
~Jeśli nie masz jadalnych kwiatów „pod ręką” zawsze możesz znaleźć je w większości sklepów ze zdrową żywnością lub w Internecie, jednak większą satysfakcją jest używanie kwiatów zerwanych własnoręcznie 😉
~Sprawdź, czy kwiaty, których używasz, zostały zatwierdzone do użytku KULINARNEGO.
~Rozdaj małe słoiczki domowego syropu kwiatowego jako wyjątkowe prezenty w okresie wiosenno-letnim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.