Podrażnienia po depilacji – 4 skuteczne sposoby na złagodzenie.

Istnieje wiele skutecznych sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia. Najczęściej sięgamy po jednorazowe maszynki do golenia, plastry z woskiem, pastę cukrową lub depilator mechaniczny. Niestety po zastosowaniu każdej z tych metod na skórze mogą pojawić się nieestetyczne zaczerwienienia i podrażnienia po depilacji.
Czy można zapobiec podrażnieniom? W dużym stopniu jest to możliwe, więc przygotowujmy odpowiednio skórę do zabiegu oraz pielęgnujmy ją po nim. Warto wypróbować kilka sprawdzonych, prostych metod zapobiegania i łagodzenia zaczerwienienia skóry po depilacji.

Skorzystaj z kilku prostych rad, dzięki którym skóra po depilacji będzie znacznie mniej podrażniona:

1. Przygotuj skórę do zabiegu.


Przed przystąpieniem do usuwania zbędnego owłosienia warto wykonać delikatny peeling ciała w okolicy, która będziemy depilować. Możemy to zrobić za pomocą szczotki do masażu lub rękawicy kąpielowej, dokładnie miejsce przy miejscu masując skórę przez 2-3 minuty.

Jeśli używasz maszynki do golenia, pamiętaj, by nigdy nie golić włosków na sucho, ani na mokro bez użycia mydła lub specjalnego żelu do golenia, który zwiększy poślizg i ułatwi przesuwanie ostrza po skórze. Dzięki temu unikniesz zacięcia się maszynką, drobnych zadrapań i ranek, a golenie będzie dużo dokładniejsze.

Z kolei do depilacji woskiem lub pastą cukrową skóra powinna być czysta i sucha. Umyj ją więc najpierw i dokładnie wytrzyj.

Bardzo popularny i wygodny depilator mechaniczny może być używany zarówno na sucho, jak i na mokro. Używając go, nie nakładamy na skórę żadnych żeli czy mydeł.

2. Bądź delikatna.


Nie spiesz się. Lepiej wykonywać depilację o 5 minut dłużej niż szybko, ale mało dokładnie i niedelikatnie. Goląc nogi, nie przyciskaj maszynki zbyt mocno do skóry. Stosując wosk lub pastę cukrową, zmieniaj plaster na nowy tak często, jak to konieczne, a przesuwając po skórze głowicę depilatora, bądź ostrożna i lekko naciągnij skórę palcami drugiej reki, aby była napięta, ułatwi to depilację i sprawi, że będzie ona mniej bolesna.

3. Dokładnie umyj ciało po depilacji.


Pozostałości żelu do golenia, wosku z plastrów czy pasty cukrowej potęgują podrażnienia naskórka. Mogą one uczulać, ponadto zaklejają skórę, zalegają nam jej powierzchni i nie pozwalają jej oddychać, spowalniają tym samym naturalne procesy regeneracyjne.
Dokładne umycie skóry i pozbycie się z niej wszelkich resztek produktów używanych w procesie depilacji, jest bardzo ważne. Nie szczędź na to czasu. Najpierw umyj depilowaną powierzchnię lekko ciepłą (nigdy gorącą) wodą z łagodzącym podrażnienia środkiem myjącym, a następnie spłucz strumieniem chłodnej wody.

4. Stosuj preparaty nawilżające i łagodzące podrażnienia po depilacji.


Od razu po depilacji nałóż na okolicę ciała poddawaną zabiegowi preparaty łagodzące zaczerwienienia, przywracające skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Sprawdzą się środki zawierające takie składniki jak:
– D-panthenol,
– aloes,
– kwas hialuronowy,
– arnikę,
– rumianek,
– olejek z drzewka herbacianego,
– masło shea.

Nałóż preparat na wydepilowaną powierzchnię ciała i delikatniej wmasuj. Z założeniem ubrania poczekaj chwilę, aż całkowicie się wchłonie.

Jeżeli masz szczególnie wrażliwą skórę i występują u Ciebie duże podrażnienia po depilacji w postaci czerwonych krostek, plamek, a nawet ranek, sięgnij po ałun. Jeszcze przed nałożeniem preparatów nawilżających, przetrzyj mokrą skórę kryształem ałunu i pozostaw do wyschnięcia. Dzięki temu drobne skaleczenia i podrażnienia po depilacji bardzo szybko się zabliźnią i nie będzie po nich śladu.
Ałun znajdziesz w niemal każdej drogerii, zielarni i sklepie z produktami ekologicznymi. Najczęściej można go kupić w postaci sztyftu, jako antyperspirant- właśnie taki sprawdzi się idealnie po depilacji.

5. Chroń skórę przed słońcem.


Podrażnionej depilacją skóry nigdy nie wystawiaj na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Po goleniu z reguły wystarczy godzina lub dwie unikania bezpośredniego słońca, a później zastosowanie kremu z filtrem.
Natomiast do depilacji mechanicznej (wosk, pasta cukrowa, depilator) odczekaj z opalaniem jeden dzień. Następnego dnia po zabiegu, jeśli nie masz już widocznych podrażnień skóry, możesz korzystać ze słońca. Oczywiście koniecznie pamiętaj o zastosowaniu preparatu do opalania z filtrem UVA i UVB.
Opalanie podrażnionej skóry może skończyć się powstanie plam, nasileniem stanu zapalnego skóry, a nawet rozwojem poważniejszego zakażenia. Nie warto ryzykować.

Jeśli bardzo cierpisz po depilacji, ulgę przyniesie Ci również masaż obolałej i opuchniętej skóry kostkami lodu zawiniętymi w ściereczkę bawełnianą lub okład z wystudzonej zielonej, lub czarnej herbaty.
Pamiętaj, że jeśli dolegliwości po depilacji są poważne, nasilają się, wystąpiła silna opuchlizna, ból, gorączka i lub pojawiły się zmiany ropne na skórze, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza. Prawdopodobnie doszło do zakażenia i konieczne będzie miejscowe lub doustne zastosowanie antybiotyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.