Jak złagodzić stres w domu? 10 wskazówek

Stres w życiu każdego z nas jest nieunikniony. Codzienne sytuacje i obowiązki takie jak praca, studia lub inne osobiste problemy, mogą wywołać u nas stres.  Jednak, gdy stres stanie się chroniczny lub trudny do opanowania, zacznie niekorzystnie wpływać na twoje zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie. Możesz odczuwać częste bóle głowy, koszmary senne, zmiany apetytu, chroniczny niepokój i wiele innych objawów, utrudniających codzienne funkcjonowanie. Jak złagodzić stres będąc w domu?

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak złagodzić stres i zachować spokój umysłu i ciała. Na szczęście istnieje wiele skutecznych środków przeciw stresowych, które możesz wypróbować we własnym domu. Pamiętaj, że niektóre metody mogą nie być skuteczne dla Ciebie, ale mogą pomóc innym, więc wybierz środek łagodzący stres, który pasuje do twojego ciała i umysłu.

Poniżej kilka prostych do wykonania czynności łagodzących stres, które możesz wypróbować w domu w dowolnym momencie, na wypadek, gdyby poziom stresu zaczął wydawać się przytłaczający. 

1. Spróbuj masażu

Wiele osób myśli o zarezerwowaniu wizyty w spa tylko po to, aby się złagodzić stres. Ale czasami rezerwacja i znalezienie czasu w ciągu dnia może być zbyt trudne i kosztowne dla wielu osób. Obecne czasy i szybkość z jaką żyjemy każdego dnia mogą być dodatkowo utrudnić znalezienie czasu na wizytę w SPA dla osób, które rzadko mają czas dla siebie. Jak więc złagodzić stres za pomocą masażu? Obecnie w sieci znajdziemy wiele ofert masażerów ręcznych, które z łatwością możemy wykorzystać w zaciszu własnego domu.

Najlepszą rzeczą w samomasowaniu jest to, że możesz robić to tak długo, jak chcesz, aż w końcu poczujesz się zrelaksowany, bezstresowy, a napięcie w mięśniach zniknie. Masaż własnego ciała pozwoli ci dodatkowo lepiej je poznać. Dowiesz się dzięki temu, które partie mięśnie są najbardziej napięte w trakcie stresu. 

2. Jak złagodzić stres w domu – może ćwiczenia?

Jednym z objawów przytłaczającego stresu jest to, że Twoje serce bije szybciej niż zwykle i co sekundę czujesz się roztrzęsiony. Aby to złagodzić, szybki ruch może załatwić sprawę. Od Ciebie zależy, czy chcesz biec w miejscu przez pół minuty, zrobić dziesięć przysiadów, czy zrobić serię 15 pajacyków. 

Te szybkie ćwiczenia automatycznie podniosą tętno i aktywują serotoninę, dopaminę i noradrenalinę, co może pomóc złagodzić stres i poprawić nastrój.  

3. Może taniec?

Jeśli nie lubisz ćwiczeń takich jak pajacyki lub przysiady, zawsze możesz zdecydować się na taniec. Ponieważ jesteś w domu, masz przestrzeń i swobodę, by tańczyć do woli, nie martwiąc się o to, że ktoś cię będzie podglądał

Taniec to swego rodzaju ćwiczenie fizyczne, które angażuje umysł, poprawia nastrój i łagodzi stres. Więc włącz swoją ulubioną muzykę i tańcz, tak jak lubisz najbardziej.

4. Ciepła kąpiel

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego niektórzy ludzie biorą ciepłą kąpiel przed zasypianiem, to dlatego, że pomaga im się rozluźnić i złagodzić stres przed pójściem spać. Ale chodzi o to, że możesz wziąć ciepłą kąpiel, kiedy tylko masz na to ochotę, zwłaszcza jeśli jesteś obecnie zestresowany. 

Ciesz się więc ciepłą kąpielą w domu i pozwól spowolnić zmysły i pozbyć się stresu. Wzbogać wrażenia, odtwarzając w tle kojącą muzykę, dodając pachnące mydło lub zapalając świecę zapachową dla aromatu.  

5. Medytacja

Każdy wie, jak medytacja jest skuteczną czynnością łagodzącą stres. Tak więc, jeśli nie próbowałeś tego wcześniej, być może teraz jest najlepszy czas, aby zacząć to ćwiczyć w trosce o twoje samopoczucie. Na początek możesz obejrzeć samouczki online lub poczytać blogi o poprawnym wykonaniu. Jeśli nadal jest to dla Ciebie zbyt skomplikowane, możesz zamiast tego zacząć wykonywać ćwiczenia głębokiego oddychania i ćwiczyć skupianie się na oddychaniu.  

6. Spróbuj rękodzieła

Jeśli kochasz rękodzieło, możesz również spróbować robić na drutach lub innych czynności, które wykonasz własnoręcznie w domu. Często wykorzystywane jest to również jako swego rodzaju medytacja. Uspokajaja i skutecznie łagodzi stres. Sprawia, że ​​twój umysł jest zajęty i skupiony na ruchu igły, dzięki czemu łatwiej zapomnieć o wszystkim, co przede wszystkim cię stresuje. Jeśli nigdy nie próbowałeś tej formy spędzania czasu i łagodzenia stresu, w sieci znajdziesz wiele poradników od czego zacząć przygodę z rękodziełem.

7. Posprzątaj w domu

Innym sposobem na zajęcie umysłu i rąk i złagodzenie stresu jest zrobienie porządku w domu. Zamiast pozwolić, aby stres wprowadził cię w zły nastrój i zabrał chęć do aktywności wykorzystaj ten czas, aby dobrze posprzątać swój dom. Posprzątaj miejsca, o których dawno zapomniałeś. 

Jeśli sprzątanie wydaje Ci się zbyt męczące lub stresujące, możesz zająć się łatwymi lub szybkimi obowiązkami, takimi jak zmywanie naczyń. Sprzątanie nie tylko zmniejszy stres, ale to także doskonała aktywność fizyczna, która z pewnością poprawi Ci nastrój po zobaczeniu końcowych rezultatów w postaci czystego domu.

8. Ugotuj swoją ulubioną potrawę

Gotowanie to rodzaj aktywności, która wymaga koncentracji, uważności i planowania – wszystko to pobudza mózg do produkcji endorfin i poprawia nastrój. Poświęć więc trochę czasu na wykorzystanie swoich umiejętności gotowanie i zapomnij o stresie w pracy czy w życiu codziennym. Możesz sprawić, że będzie to przyjemniejsze, pozwalając swoim dzieciom dołączyć do Ciebie w kuchni.  

9. Streatching

Nie musisz być osobą sprawną fizycznie ani kupować maty do jogi , aby trochę się rozciągnąć i złagodzić stres. Zawsze możesz wyciągnąć się z łóżka, sofy i po prostu rozluźnić swoje ciało i uwolnić napięcie. Po długim i dobrym rozciąganiu automatycznie poczujesz, że twoje ciało uwolniło się od stresu i zbędnego napięcia mięśni.  

10. Obejrzyj dobry film

Niektórym ludziom trudno jest skupić się na książce, kiedy są zestresowani, nawet jeśli ta książka ma niesamowitą fabułę. Alternatywnie możesz posłuchać podcastu fabularnego lub obejrzeć ulubiony serial telewizyjny lub film. Oglądanie lub słuchanie dobrych historii odwróci Twoją uwagę i uchroni Twój umysł przed stresem.  

Zapamiętaj

Jak wspomniano, nie wszystkie strategie mogą działać dla Ciebie, więc najlepiej poświęcić trochę czasu i cierpliwości na eksperymentowanie z różnymi działaniami łagodzącymi stres i dowiedzieć się, która z nich działa dla Ciebie. Gdy znajdziesz jedną lub więcej strategii, które pomogą złagodzić stres, pamiętaj, aby często je wykorzystywać, aby nie doprowadzić do nadmiaru stresu w twoim codziennym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.