Jak walczyć z uzależnieniem? – 6 wskazówek

Jeśli zmagasz się z nałogiem, może być trudno podjąć decyzję, do kogo zwrócić się o pomoc. Na szczęście dostępnych jest wiele zasobów, które pomogą Ci przezwyciężyć uzależnienie i wejść na ścieżkę powrotu do zdrowia. Oto kilka przydatnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, które podpowiedzą Ci jak walczyć z uzależnieniem.

1. Szukaj możliwości leczenia

Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić w przypadku zmagania się z uzależnieniem, jest poszukiwanie możliwości leczenia. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z alkoholem, narkotykami, hazardem, czy z czymś zupełnie innym, poszukiwanie leczenia pomoże ci znaleźć właściwą drogę i da ci większe szanse na powrót do zdrowia.

Istnieje wiele różnych rodzajów leczenia dostępnych dla osób, które zmagają się z uzależnieniem; Należą do nich programy szpitalne i ambulatoryjne, programy 12 kroków, takie jak Anonimowi Alkoholicy (AA), programy Smart Recovery, które zyskały ostatnio popularność, a nawet zindywidualizowane sesje poradnictwa z terapeutą lub doradcą specjalizującym się w problemach z uzależnieniami. 

Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoje opcje i dowiedzieć się, co jest dla Ciebie odpowiednie, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o tym, który rodzaj programu lub dostawca programu może być dla Ciebie najlepszy.

Niektórzy uważają, że codzienne chodzenie na spotkania AA jest pomocnym sposobem, na przykład, aby pozostać na dobrej drodze, podczas gdy inni mogą lepiej sobie radzić dzięki zindywidualizowanemu programowi leczenia, w którym otrzymują indywidualne sesje opieki i doradztwa.

Bliskość ośrodka zabiegowego może być wygodna zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich, zwłaszcza podczas wizyt i wizyt kontrolnych. 

2. Szukaj profesjonalnej pomocy

Jeśli zmagasz się z nałogiem, koniecznie poszukaj profesjonalnej pomocy. Jeśli naprawdę jesteś gotowy na pokonanie swojego uzależnienia i chcesz konsekwentnie nad nim pracować, skorzystaj z tej opcji, aby pokazać swoje postanowienie.

Dostępnych jest wiele zasobów, które pomogą Ci przezwyciężyć uzależnienie i wejść na drogę do wyzdrowienia. Profesjonalne leczenie może dostarczyć wskazówek, których potrzebujesz, aby dokonać trwałych zmian w Twoim życiu.

Jest wielu wyszkolonych specjalistów, którzy mogą pomóc Ci poprowadzić Cię przez drogę powrotu do zdrowia. Niezależnie od tego, czy zapiszesz się na terapię grupową, czy po prostu spotkasz się z doradcą, wsparcie innej osoby zwiększy Twoje szanse na zachowanie trzeźwości.

3. Skontaktuj się z innymi osobami uzależnionymi

Często osoby zmagające się z uzależnieniem czują się odizolowane i samotne. Jednak społeczność zdrowiejąca oferuje wiele wsparcia. Możliwość nawiązania kontaktu z innymi, którzy mieli podobne doświadczenia, może sprawić, że poczujesz większe wsparcie od osób, z tymi samymi problemami.

To jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, jeśli masz problemy z uzależnieniem. Czemu? Ponieważ zapewnia ci system wsparcia ludzi, którzy rozumieją, przez co przechodzisz i mogą zaoferować pomocną radę i zachętę.

Ponadto przebywanie w pobliżu innych osób podczas regeneracji może pomóc w utrzymaniu motywacji i realizacji własnych celów. Co więcej, nawiązując kontakty z innymi uzależnionymi, możesz poznać nowe wskazówek lub sztuczki, aby skutecznie radzić sobie z wyzwaniami związanymi z uzależnieniem.

Istnieje wiele sposobów na nawiązanie kontaktu z osobami uzależnionymi. Możesz uczestniczyć w spotkaniach lokalnych grup uzależnionych, takich jak Anonimowi Alkoholicy czy Anonimowi Narkomani.

Możesz również poszukać takich osób w social media, na forach internetowych poświęconych pomocy w wychodzeniu z nałogów. I oczywiście zawsze możesz skontaktować się z przyjaciółmi lub członkami rodziny, którzy sami mogą mieć doświadczenie z uzależnieniem.

Bez względu na to, jak zdecydujesz się połączyć z innymi w procesie zdrowienia, może to być niezwykle pomocnym krokiem w przezwyciężeniu uzależnienia.

4. Dokonuj zdrowych wyborów dotyczących stylu życia

Podjęcie decyzji o dbaniu o siebie fizycznie, psychicznie i emocjonalnie jest jednym z najważniejszych kroków, jakie możesz podjąć, jeśli masz do czynienia z uzależnieniem.

Istnieje wiele różnych opcji do wyboru, więc zawsze powinieneś upewnić się, że robisz coś, co naprawdę sprawia Ci przyjemność. Pomoże to odwrócić uwagę od używania substancji, a także pomoże w utrzymaniu zdrowszego stylu życia.

Co więcej, decydując się na ćwiczenia lub inne zajęcia, nie będziesz miał tyle czasu ani energii na radzenie sobie z uzależnieniem. Aby przezwyciężyć uzależnienie, ważne jest, aby być w dobrym zdrowiu psychicznym i fizycznym – bycie zdrowym pomaga poprawić poziom motywacji i wzmocnić determinację.

5. Walczyć z uzależnieniem pomaga unikanie „okazji”

Kiedy próbujesz otrząsnąć się z uzależnienia, ważne jest, aby unikać sytuacji, które mogą wywołać nawrót i doprowadzić do „okazji” do ponownego zażycia substancji, która powoduje uzależnienie. Może to oznaczać unikanie pewnych osób lub miejsc lub rozważenie poradnictwa lub terapii, aby nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie ze stresem i zwalczania „głodu”.

Jeśli potrafisz zidentyfikować, co prowadzi do Twojego uzależniającego zachowania, unikaj tych wyzwalaczy, gdy tylko jest to możliwe. To nie tylko zmniejsza częstotliwość twoich uzależniających zachowań, ale także zmniejsza ich intensywność, gdy się pojawiają.

Na przykład, jeśli często pijesz alkohol w określonym barze, ponieważ to tam wszyscy twoi znajomi chodzą, aby spędzać czas i upijać się, znajdź inne miejsce, aby spotkać się z ludźmi lub idź do restauracji. Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie sytuacji wyzwalających jest znalezienie nowego hobby i zajęć, które wypełnią Twój czas. Może to pomóc oderwać się od uzależnienia i dać poczucie celu.

6. Bądź cierpliwy i wyrozumiały dla samego siebie

Bycie cierpliwym wobec siebie jest ważnym krokiem w przezwyciężaniu uzależnienia. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie, że masz problem z uzależnieniem, co może być trudne, jeśli trwa od dłuższego czasu.

To w porządku, gdy czujesz się przytłoczony, sfrustrowany, a nawet zły z powodu swojej sytuacji – te uczucia są normalne, gdy zmagasz się z jakimkolwiek wyzwaniem w życiu. Poza tym łatwo jest popaść w depresję, gdy zmagasz się z nałogiem, ale ważne jest, aby pamiętać, że każdy ma wzloty i upadki w życiu – a twoja walka jest całkowicie normalna.

Cierpliwość wobec siebie zapewni Ci przestrzeń do uczenia się na własnych błędach bez poczucia porażki za każdym razem, gdy coś nie idzie idealnie.

Nie krytykuj siebie za swoje przeszłe czyny. Zamiast tego przypomnij sobie, że próbujesz dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu i idź dalej. Nie możesz zmienić przeszłości, ale możesz się z niej uczyć i pracować nad budowaniem lepszej przyszłości dla siebie.

Jeśli zmagasz się z uzależnieniem, wiedz, że nie jesteś sam. Istnieje wiele sposobów i osób, którym zależy na tobie i chcą, abyś odniósł sukces w powrocie do zdrowia. Szukaj pomocy i wsparcia, których potrzebujesz, aby wejść na ścieżkę zdrowego i szczęśliwego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.