Jak dbać o zdrowie psychiczne na co dzień?

Czy chcesz poprawić swoje zdrowie psychiczne? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie wspaniałą wiadomość. Zdrowie psychiczne nie jest czymś, czego należy się bać lub wstydzić. Jest to coś, o co można zadbać samemu. Wielu z nas zmaga się z problemami natury psychicznej. Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć, jak zadbać o dobre zdrowie psychiczne każdego dnia.

Co to jest zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne to szereg zaburzeń, które w różny sposób wpływają na ludzi. Mogą one być związane z wiekiem, płcią, kulturą, wykształceniem, sytuacją finansową oraz innymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Choroby psychiczne dotykają każdego w różny sposób. Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między łagodnymi a poważnymi zaburzeniami psychicznymi, aby móc lepiej sobie z nimi radzić.  W rzeczywistości choroby psychiczne są złożone i trudne do pokonania, tak jak każde inne schorzenie. Jednak w przeciwieństwie do chorób fizycznych, z chorobą psychiczną nie można „uporać się”. Musisz przetworzyć każdy smutek, frustrację i złość, które się w tobie pojawiają, a następnie lepiej sobie z nimi radzić, gdy pojawią się następnym razem.

Dlaczego zdrowie psychiczne ma wpływ na moje życie?

Główne powody, dla których zdrowie psychiczne wpływa na twoje życie, to: 

Nie wiesz, jak radzić sobie z uczuciami – ponieważ nie doświadczyłeś ich wcześniej, możesz nie wiedzieć, jak rozpoznawać emocje i jak sobie z nimi radzić. 

Czujesz się samotny i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić – możesz nie wiedzieć, jak poprosić o wsparcie lub otworzyć się przed przyjaciółmi. 

Czujesz się ciężarem dla swoich bliskich – możesz mieć poczucie, że nie powinieneś prosić o pomoc, bo to ty jesteś tym wyjątkowym.

Nie rozumiesz, jak uzyskać potrzebną pomoc – możesz nie wiedzieć, gdzie szukać pomocy lub co powiedzieć, kiedy czujesz się przygnębiony.

Cztery kluczowe elementy dobrego zdrowia psychicznego

Zdrowe relacje z samym sobą — musisz kochać siebie na tyle, by akceptować siebie takim, jakim jesteś. Oznacza to, że trzeba kochać siebie na tyle, by spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie: „tak, jesteś piękna”, „jesteś niesamowita”, „jesteś wartościowa” i „jesteś wspaniała”.

Musisz kochać siebie na tyle, by zaakceptować, że masz dni, w których nie czujesz się sobą, bo to też jest normalne. 

Wysypianie się — wystarczająca ilość snu jest bardzo ważna dla zdrowia psychicznego. Sen to czas, kiedy organizm sam się naprawia, dlatego ważne jest, aby co noc przesypiać osiem godzin. 

Odnajdywanie swoich pasji — pasje sprawiają, że jesteśmy tym, kim jesteśmy. Jeśli ich nie masz, zawsze możesz je stworzyć. Jeśli jeszcze nie wiesz, co chcesz robić w życiu, to normalne, że chcesz określić, co to jest, aby móc się temu przyjrzeć i dowiedzieć się, co to jest. 

Nawiązywanie kontaktu z emocjami — aby wzrastać i rozwijać się, każdego dnia trzeba coś czuć. Jeśli nic nie czujesz, to nie będziesz nikim.

Dbaj o siebie: jedz, śpij, ćwicz i oddychaj

Aby zachować zdrowie psychiczne, musisz o siebie dbać. Obejmuje to zdrowe odżywianie się, odpowiednią ilość snu, dbanie o siebie i swobodne oddychanie. Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne, ale najpierw trzeba zadbać o siebie. Nie musisz być szefem kuchni, wystarczy, że będziesz jeść prawdziwe jedzenie, które uwielbiasz. Ważny jest także sen, którego trzeba codziennie odpowiednio dużo. Dobre efekty przynosi także aktywność fizyczna, którą należy uprawiać co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu.

Odżywiaj się zdrowo

Aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne, musisz odżywiać się zdrowo. Oznacza to, że musisz zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Nie możesz jeść niezdrowych przekąsek ani objadać się na zapas, bo wtedy nie będziesz w stanie przetworzyć całego cukru i tłuszczu, który spożywasz i uwalniasz do swojego organizmu. Należy także pić wodę i przyjmować naturalne źródła witamin i suplementów mineralnych.

Sztuka spania

Aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne, musisz się wysypiać. Jest to prawdą nawet wtedy, gdy nie masz ochoty na sen. Wielu z nas ma trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy bardzo zajęci, emocjonalni i martwimy się o nadchodzący dzień. Najważniejsze jest, aby się wyspać, a wtedy będziemy inaczej podchodzić do każdego dnia. 

Prawidłowa sztuka oddychania

Jeśli czujesz się zestresowany, warto wziąć głęboki oddech. Sztuka dobrego oddechu to oddychanie z przepony, na maksa. Jeśli masz w sobie niepokój, idź do lasu, do parku, posłuchaj śpiewu ptaków, pooddychaj głęboko zdrowym powietrzem. Kontakt z naturą doskonale wpływa na  nasze zdrowie psychiczne. 

Podsumowanie

Zdrowie psychiczne to ważna rzecz i z pewnością nie jesteś jedyną osobą, która czuje się samotna i zagubiona i smutna. Ważne jest, aby być otwartym na rozmowy z innymi i otrzymywanie wsparcia, gdy się go potrzebuje. Ważne jest też, aby dbać o siebie, zdrowo się odżywiając i wysypiając, co poprawi nasze samopoczucie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.