Żłobek – zalety i wady

Coraz więcej młodych mam jest zmuszonych do korzystania ze żłobka.  Decydują o tym, przede wszystkim, względy ekonomiczne. Kobiety nie stać na urlop wychowawczy. Mało tego, sytuacja na rynku pracy powoduje, że panie nawet boją się korzystać z przywileju urlopu wychowawczego. Raczej rzadko istnieje też opcja pomocy dziadków, gdyż wielu młodych mieszka w innym mieście niż rodzice, a poza tym dziadkowie także mają swoje życie i niekoniecznie muszą się poświęcać dla swoich wnuków.

Czy żłobek to dobry wybór?

Zapisanie dziecka do żłobka może przynieść maluchowi wiele dobrego. Oczywiście dużo zależy od poziomu danej placówki, ale jeżeli rodzice dokonają właściwego wyboru, to mogą być spokojni o rozwój swojej pociechy. Żłobki na pewno pomagają w rozwoju społecznym dziecka i bardzo często tak wczesne kontakty ze swoimi rówieśnikami skutkują większą śmiałością w późniejszym życiu, chociaż nie jest to regułą. Bywają osoby nieśmiałe przez całe życie, mimo że były i w żłobku, i przedszkolu. Po prostu, także inne czynniki mogą wpływać na psychikę dziecka.

Żłobek na pewno uczy pewnej samodzielności. Dzieci niejako są zmuszone do uczenia się i zdobywania ciągle nowych umiejętności. Oczywiście jest to bardzo stymulujący przymus, wynikający z określonych potrzeb. Maluchy przebywające w żłobku na pewno szybciej zaczynają się same ubierać czy też samodzielnie jeść.

Przebywanie w żłobku może także poszerzyć horyzonty doświadczeń u malucha. Specjalnie przygotowane zajęcia muzyczne, plastyczne lub ruchowe pozwalają przecież na zdobywanie nowych umiejętności.

Co budzi niepokój rodziców?

Podstawowym argumentem przeciwników zapisywania dzieci do żłobka jest kwestia zdrowotna. Niektórzy rodzice sądzą, że takie skupiska ludzi stanowią prawdziwą pułapkę dla różnych zarazków, wirusów i drobnoustrojów. Obawiają się więc, że maluch częściej będzie łapał różnego typu choroby. Owszem, prawdą jest, że jak jedno dziecko zachoruje, to za kilka dni może być więcej chorych, ale też trzeba sobie jasno powiedzieć, że jak maluch wychowuje się w domu z rodzeństwem, to również jest narażony na zarażenie od brata czy siostry, ale także od swoich rodziców. Nie wolno dziecka traktować jak mimozy, bo przed wszystkimi bakteriami oraz wirusami i tak się go nie obroni.

Jest tez dość spora grupa ludzi uważających, że do trzeciego roku zżycia maluch powinien pozostawać pod opieką rodziców lub też stałego opiekuna. W tej kwestii opinie psychologów dziecięcych jednak są różne.

Prywatny żłobek czy państwowy?

Generalnie żłobki przyjmują maluchy od dwudziestego miesiąca życia. Uważa się jednak, że dla dobra dziecka, powinno ono pozostawać pod opieką mamy przed pierwsze dwanaście miesięcy życia. Na pewno, jednym z pierwszych dylematów będzie decyzja o tym, czy wybrać prywatny czy też państwowy żłobek.  Ten drugi może oznaczać niższe ceny, ale często wiąże się to także z mniej satysfakcjonującymi warunkami.  Należy się również liczyć z tym, że w placówce publicznej grupy dzieci mogą być bardziej liczne w stosunku do liczby opiekunów.  I jeszcze jedna istotna kwestia. Mianowicie, zapisanie malucha do żłobka publicznego może się okazać po prostu niemożliwe, chyba że ktoś ma naprawdę trudną sytuację rodzinną i finansową.

Prywatny żłobek zdecydowanie bardziej elastycznie podchodzi do kwestii godzin przyjmowania maluchów. Gwarantuje również mniejsze grupy, co automatycznie przekłada się na więcej czasu dla jednego dziecka. Poza tym, dzieci mają zapewnione większe możliwości kreatywnych zajęć, a rodzice mają prawo do ustalenia z opiekunami form aktywności dla swojego dziecka na dany dzień.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze żłobka?

Ustawa żłobkowa obliguje działające placówki do rejestracji, więc zawsze należy sprawdzić, czy dany żłobek znajduje się na liście zarejestrowanych placówek. To stanowi gwarancję spełnienia wszelkich wymogów lokalowo-sanitarnych, co wpływa na poziom bezpieczeństwa przebywających w danej placówce osób. 

Niezwykle istotne są odpowiednie kwalifikacje całej kadry pracowniczej, począwszy od dyrekcji, poprzez opiekunów, logopedów, psychologów, osoby prowadzące zajęcia dodatkowe, aż do pań sprzątających i pracujących w kuchni. Nie chodzi jedynie o kompetencje czysto zawodowe, ale także charakter i osobowość. Jedynie osoby naprawdę lubiące dzieci, miłe i pogodne, a przy tym kompetentne zapewnią maluchom dobrą atmosferę w żłobku, w końcu z dala od rodziców przez kilka godzin. Dlatego też, tak ważne wydaje się to, aby przejść się do danej placówki i porozmawiać z dyrekcją, opiekunami i innymi osobami oraz przyjrzeć się temu, jak wyglądają zajęcia i w jaki sposób cała kadra pracownicza odnosi się zarówno do maluchów, jak i do rodziców.

Żłobek otwarty na kontakty z rodzicami i w ogóle na rodziców nigdy nie ma niczego do ukrycia. Umożliwia więc wejście rodzica z dzieckiem do sali, a nawet pomoc w opiece, kiedy maluch zaczyna się przyzwyczajać do żłobka. Perfekcyjnie zorganizowane zajęcia adaptacyjne stanowią nieocenioną pomoc w oswojeniu się dziecka z nowym miejscem, nowymi ludźmi oraz przede wszystkim z kilkugodzinna rozłąką z rodzicami.

Należy zwrócić uwagę na to, jak zachowują się osoby oprowadzające rodziców na pierwszej wizycie. Istotne są nie tylko kompetentne i wyczerpujące odpowiedzi na wszelkie pytania, ale sposób odpowiedzi. Na pewno lepszym wyborem będzie żłobek realizujący hasło otwartych drzwi, który często i chętnie organizuje spotkania i zebrania dla rodziców, ale także różnego rodzaju występy i zabawy. W każdym razie, niezwykle istotne są odczucia z pierwszej wizyty w danej placówce. Jeżeli odbiór jest w stu procentach pozytywny, to znak, iż można spokojnie powierzyć swojego maluszka opiece osób pracujących w żłobku.

Szukać potwierdzenia dobrej atmosfery danego miejsca można także poprzez rozmowę z innymi rodzicami, którzy już korzystają z usług danej placówki. Wystarczy podejść w okolice żłobka, kiedy dzieci są odbierane i poprosić o pogawędkę kilka osób. Na pewno warto mieć całkowitą pewność, że maluch będzie pozostawiony w dobrych rękach i zawsze będzie mógł liczyć na swobodną zabawę oraz oczywiście mądre traktowanie.

Oprócz kwestii bezpieczeństwa i kwalifikacji personelu, decydujące znaczenie może mieć program zajęć. Pierwsze trzy lata życia mają niebywałą rangę w całym procesie rozwoju maluszka, dlatego też żłobek nie może być jedynie przechowalnią dla dzieci pracujących rodziców. Nie chodzi przecież tylko o nakarmienie, przewinięcie i umożliwienie snu. Dlatego ważne jest, ile osób liczy dana grupa i tym samym, czy dziecko traktowane jest podmiotowo, czy też w jakimś sensie przedmiotowo. Istotne jest wyposażenie sali, stan zabawek i całego wyposażenia. Warto dopytać się o to, jak wyglądają drzemki i spacery, na przykład niekoniecznie wszystkie dzieci będą chciały leżakować.

Kluczowy jest program edukacyjno-wychowawczy, gdyż to on może decydować o dobrym samopoczuciu malucha, który przecież zostaje pozbawiony na wiele godzin widoku i przytulenia rodziców. Dziecko na pewno nie powinno się nudzić, ale zajęcia muszą także być dopasowane do charakteru i osobowości malucha. Dobrze, kiedy program uwzględnia różne zapotrzebowania i poza klasycznymi zajęciami plastycznymi, muzycznymi, gimnastyką czy rytmiką pojawiają się inne. Na przykład takie maluchy świetnie zapamiętują słówka obce i według wielu specjalistów jednoczesne uczenie się dwóch języków, czyli rodzimego oraz obcego daje naprawdę rewelacyjne efekty.

Na koniec należy podkreślić, że wcześniejszy rekonesans jest konieczny, bo miejsc w żłobkach ciągle brakuje i zbyt późne szukanie często skutkuje tym, że w najbardziej odpowiadającym żłobku po prostu nie ma już żadnego wolnego miejsca. Dlatego też, rodzice nie powinni zostawiać kwestii wyboru odpowiedniej placówki na ostatnią chwilę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.