Rozsądne odżywianie przy odchudzaniu – to dużo lepszy pomysł od restrykcyjnych diet!

Przejście na dietę i dbanie o siebie to bardzo często intensywny czas, w którym chcemy zgubić jak najwięcej kilogramów. Często również chcemy przyspieszyć utratę wagi i próbujemy wdrożyć ekstremalne odchudzanie się, restrykcyjne diety, czy praktycznie głodzimy się. Jest to bardzo niekorzystne rozwiązanie, które nie dość, że nie jest skuteczne, to dodatkowo powoduje wiele negatywnych skutków. W tym tekście odpowiadamy na pytanie, dlaczego podczas odchudzania się lepszym rozwiązaniem jest rozsądne odżywianie się, aniżeli restrykcyjna diety.

Co to jest rozsądne żywienie się?

Definicja rozsądnego żywienia się jest żywieniem się zgodnie ze wszystkimi zaleceniami dietetyków i ogólnych wytycznych dostosowanych do naszej sytuacji. Będzie to np. trzymanie się dokładnie założeń diet i korzystanie tylko z tych diet, które są zbadane, a także zalecane przez specjalistów. Przy rozsądnym odżywianiu nie będziemy z pewnością zaniżali spożywanego jedzenia, samodzielnie zaniżali ilość przyjmowanych kalorii czy po prostu głodzili się. Rozsądne odżywianie się podczas odchudzania to dbanie zarówno o odpowiednią ilość kalorii, która została wyznaczona przez dietetyka, dbanie o odpowiedni stosunek makroelementów, a także dbanie o swój komfort i samopoczucie uwzględniając założenia danej diety.

Dużo wyższy komfort życia

Pierwszym powodem, dla którego warto żywić się racjonalnie podczas odchudzania się, jest dużo wyższy komfort życia w porównaniu z innymi ekstremalnymi ograniczeniami. Jeśli będziemy spożywali taką ilość kalorii jaką sobie założyliśmy i nie będziemy schodzili poniżej niej, będziemy mogli prowadzić komfortowe życie bez odczuwania głodu, czy innych dolegliwości. Może być to irytujące w początkowej fazie, ale jeśli przyzwyczaimy się do nowego stylu żywienia, każda racjonalna dieta nie będzie wywoływała u nas dyskomfortu.

Spożywając mniej niż zalecane wartości lub korzystając z drakoński diet np. poniżej 1000 kalorii dziennie, nasz komfort życia będzie bardzo niski. Będziemy cały czas głodni, doświadczając nierzadko bólów brzucha, czy ogólnego osłabienia. Będziemy również rozdrażnieni, a głód będzie wpływał na naszą stronę mentalną. Wszystko to będzie powodowało, że nie będziemy mogli skupić się na naszych zajęciach zawodowych, a także będzie wpływało to na nasze relacje z innymi osobami.

Brak efektu jojo

Podczas odchudzania się głównym założeniem jest utrata nadprogramowej wagi i utrzymywanie tej poprawnej. Jeśli będziemy dążyli do tego łagodnie i stopniowo będziemy mogli nabrać odpowiednie nawyki żywieniowe i utrzymywać je już na stałe. Wykorzystując drakońskie i ekstremalne diety, będziemy mogli zrzucić nadmiarową wagę dużo szybciej, ale jesteśmy narażeni na efekt jojo. W takiej sytuacji zarówno sam organizm dąży do „naprawienia błędu”, ale i również nasza podświadomość mówi nam, że skoro osiągnęliśmy nasz cel, możemy pozwolić sobie na przyjemności w postaci spożywania dużej ilości kalorii w posiłkach. Jest to zatem zły kierunek, którego powinniśmy unikać. Jeśli jesteśmy zatem na drastycznej diecie, jesteśmy narażeni na powrót do naszej starej wagi, a nawet jeszcze większe przybranie tkanki tłuszczowej.

Wybieranie stabilnych i unormowanych diet, które umożliwiają przebywanie na nich przez długi czas, jest najlepszym rozwiązaniem. W późniejszym czasie jest też nam dużo łatwiej pozostać na danej diecie na stałe lub zmienić ją na inną podobną z odpowiednią ilością kalorii.

Pozytywny wpływ na zdrowie i organizm

Powodem, dla którego powinniśmy wybierać jedynie zbilansowaną i bezpieczną dietę jest pozytywny wpływ na zdrowie i organizm. Odchudzanie się jest dla naszego ciała często sporym szokiem i musi ono dostosować się do nowej sytuacji. Jeśli jemy mniejsze rozsądne dawki kaloryczne, narażamy się na zbyt szybką utratę masy ciała. Będzie powodowało to np. nadmiar skóry, która nie zdąży dostosować się do mniejszej objętości ciała. Będziemy mogli również tracić tkankę mięśniową, która będzie „zjadana” przez organizm, który nie będzie miał wystarczającej energii na zaspokojenie podstawowych procesów życiowych. Możemy doliczyć do tego niedobory witamin, makro i mikroelementów, a nawet negatywne skutki psychiczne z zaburzeniem odżywiania się na czele.

Większa siła dla organizmu

Jeśli do odchudzania się będziemy wykorzystywali odpowiednio zbilansowaną i prowadzoną dietę, będziemy mieli również więcej siły. Dostarczenie odpowiednich ilości makroelementów, a także kalorii sprawi, że nasz organizm będzie miał więcej siły na aktywność fizyczną. To z kolei pomoże spalić większe ilości kalorii i zwiększy nasz limit kaloryczny. Ekstremalne obcinanie kalorii przyjmowanych dziennie jest brnięciem w ślepą uliczkę.

Otrzymując dużo mniej kalorii poniżej rozsądnego limitu, nie będziemy mieli siły na ćwiczenia czy treningi, a więc będziemy musieli siłą rzeczy przyjmować jeszcze mniej kalorii, aby stracić na wadze. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest spożycie rozstawnych ilości jedzenia, dzięki którym będziemy mogli wykonać sporo ćwiczeń spalając nawet więcej kalorii i aniżeli spożyte jedzenie. Jeśli zatem chcemy się odchudzać, należy inwestować w siłę, dzięki której będziemy mogli spalać duże ilości kalorii.

Skuteczność rozsądnych diet

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione problematyczne kwestie związane z drakońskimi czy ekstremalnymi dietami, które stosujemy na obniżkę uwagi, rozsądne odżywianie się podczas odchudzania jest po prostu skuteczne i efektywne. Dzięki temu będziemy mogli chudnąć równomiernie, mając pełną kontrolę nad tym procesem. Będziemy również pilnując założeń diety tracili na wadze bez wahań wagi, czy efektu jojo.

W dłuższej perspektywie czasu słowo odchudzanie takie będzie po prostu skuteczne i nie będziemy musieli również wdrażać kolejnych diet czy rekonstruować swojego zdrowia utraconego poprzez nieodpowiednie odżywianie się. Jeśli zechcemy schudnąć .należy wybrać poprawną i dobrze dopasowaną do naszej osoby dietę, a następnie trzymać się jej zaleceń. W zupełności wystarczy to do stracenia zbędnych kilogramów i nie będziemy musieli sięgać po skrajne metody, które są w rzeczywistości niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.