Łóżeczko dla noworodka – jak zapewnić spokojny sen noworodka

Długość i jakość snu wszystkich świeżo upieczonych rodziców jest w dużej mierze uzależniona od tego, czy ich malutkie dziecko ma zapewnione dobre miejsce do nocnego odpoczynku. Dlatego wybierając łóżeczko dla noworodka warto poprzedzić zbadaniem możliwości, które mogą nam nie przyjść do głowy w sklepie z akcesoriami dla dzieci. Jakie łóżeczka dla niemowląt są dostępne w Polsce? Sprawdź!

Rozmiar łóżeczka dla noworodka

Najbardziej znane są dwa rozmiary łóżeczko dla noworodka: 120×60 oraz 140×70. Wybór dobrze jest dostosować nie tylko do wielkości dziecięcego pokoju, ale również pomyśleć o przyszłości. Jeśli chcemy, aby mebel służył dziecku dłużej – warto wybrać większy. Gdy mamy zamiar dość szybko przenieść latorośl do bardziej “dorosłego” łóżka – ten mniejszy w zupełności wystarczy. 

Coraz większą popularność zyskują łóżeczka dla niemowląt o niewielkich gabarytach, które mogą służyć malcowi tylko przez kilka miesięcy życia. Wyróżniamy tutaj dostawki, kołyski i kosze Mojżesza. Dostawki są świetną opcją dla mam, które chcą mieć dziecko w nocy zawsze blisko siebie, ale wolą uniknąć dzielenia łóżka z dzieckiem. Dzięki odpowiedniej konstrukcji takie łóżeczko dla noworodka można przymocować do ramy łóżka rodziców na wygodnej dla nich wysokości. Pomaga to komfortowo uśpić maluszka i uspokoić go w nocy. To rozwiązanie bardzo chwalą też mamy, które karmią piersią. 

Kołyski mają niepowtarzalny urok i pozwalają odpocząć rękom mamy, gdy dziecko często chce być bujane. Kosz Mojżesza szybko można zdjąć ze stelaża nawet w trakcie snu niemowlęcia i przenieść go w dowolne miejsce. Sprawia to, że opiekunowie mogą mieć malca zawsze na oku. Wbrew pozorom mniejsza przestrzeń nie przeszkadza noworodkowi. Przecież w brzuchu mamy też był ciasno otulony z każdej strony. Niepowtarzalny wygląd takiego kosza doda uroku każdemu pomieszczeniu.

Czy łóżeczko dla noworodka musi być drewniane?

Jeszcze zaledwie kilkanaście lat temu praktycznie nie było wyboru. Łóżeczko dla noworodka musiało być z drewna. Teraz rodzice noworodka mają znacznie większe pole do manewru. Producenci proponują teraz także łóżeczko dla noworodka turystyczne. Jak nazwa wskazuje, początkowo miały one służyć tylko w trakcie wyjazdów turystycznych czy kilkudniowych odwiedzin u rodziny. Okazało się jednak, że coraz częściej z powodzeniem zastępują one klasyczne meble. Dlaczego? Są lekkie i łatwo je przenieść w razie potrzeby. Jednocześnie ich konstrukcja zapewnia dziecku bezpieczeństwo. Łatwo się je składa, a gdy dziecko podrośnie, mogą pełnić funkcję kojca. Nie ma też obawy, że dziecko nabije sobie guza albo włoży nóżkę między szczebelki. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, więc łatwo je przechować dla młodszego rodzeństwa.

Natomiast łóżeczka drewniane z pewnością są solidniejsze i stylowe. Obecnie często są one pięknie ozdobione.  Prościej jest wybrać takie, które będzie współgrało z wystrojem pokoju dziecięcego, Łatwiej jest do nich dopasować przewijak, zamontować karuzelę. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć kolejnym dzieciom, ponieważ są wytrzymałe. 

Kupno pierwszego łóżeczka dla dziecka – o czym jeszcze warto pomyśleć?

Po pierwsze, nie można zapomnieć o materacu. Warto zadbać o odpowiednią jego grubość. Dobrze dobrany materac ugina się pod leżącym na nim dzieckiem, ale maluch się w nim nie zapada. Odpowiednia twardość materaca zapewni dziecku spokojny sen. Przyda się też ochronny pokrowiec, który zabezpieczy materac przed wszelkiego rodzaju “mokrymi wpadkami”. Oprócz wyboru materaca i pokrowca warto również zaopatrzyć dziecko w łóżeczku w śpiworek. Pozwala na swobodę ruchów malucha w trakcie snu i nie powoduje rozkrycia się dziecka, jak w przypadku używania kołderki.

Niektóre niemowlęta wymagają częstego i długiego bujania. Jest prosty sposób na odciążenie rąk opiekunów. Rozwiązaniem tym jest wybranie modelu łóżeczka, który posiada funkcję kołyski. W małym mieszkaniu z pewnością przyda się dodatkowe miejsce do przechowywania w postaci szuflady pod łóżeczkiem. Warto też jest kupić mebel, który później da się przekształcić w łóżko z barierkami. Samodzielność nieco starszego niemowlaka ułatwią wyjmowane szczebelki. Coraz więcej mam chwali sobie możliwość opuszczenia jednego boku. Szczególnie dotyczy to kobiet, które nie chcą kupować niewielkiej dostawki, ale marzy im się przystawienie dziecięcego miejsca do spania bezpośrednio do łóżka rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.