Jak zwiększyć metabolizm? – 7 sposobów

Możesz myśleć, że twój metabolizm jest czymś, z czym po prostu musisz żyć, ale tak naprawdę jest to coś, co możesz zmienić. Nie będziesz w stanie wiele zrobić ze swoimi genami lub typem ciała, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć – lub zmniejszyć – swoje tempo metabolizmu. W tym artykule omówimy wszystkie sposoby, podpowiadające jak zwiększyć metabolizm, od żywności, którą spożywasz, aż po ilość wypijanej wody.

Jedz wysokobiałkowe śniadanie

Możesz łatwo zwiększyć swój metabolizm, jedząc wysokobiałkowe śniadanie. Białko jest najważniejszym makroskładnikiem i jest niezbędne do budowania mięśni i utraty wagi. Jedzenie białka w każdym posiłku pomaga czuć się pełniej dłużej, co zmniejsza prawdopodobieństwo przejadania się później w ciągu dnia.

Jedz śniadanie każdego dnia. Wysokobiałkowe śniadanie to łatwy sposób na rozpoczęcie metabolizmu z samego rana i utrzymanie go na wysokim poziomie przez cały dzień. Badania pokazują, że jedzenie wcześnie rano może pomóc w redukcji wagi, zwłaszcza jeśli jesz produkty pełnoziarniste. 

Unikaj słodzonych napojów i soków owocowych

Napoje takie jak napoje sportowe, napoje energetyczne i soki owocowe mają wysoką zawartość cukru i mogą zwiększyć ilość spożywanych przez Ciebie kalorii. Ponadto badanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że spożywanie tylko jednego napoju gazowanego dziennie było związane z 18-procentowym wzrostem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 w okresie 10 lat w porównaniu z osobami, które nie piły żadnego słodzonego napoju w okresie badania.

Napoje słodzone cukrem obejmują napoje bezalkoholowe, mieszanki lemoniad z dodatkiem cukrów lub syropów, poncze owocowe z dodatkiem cukrów lub syropów, mrożone herbaty, słodzone kawy, mieszanki gorącej czekolady. Możesz myśleć, że te pokarmy są zdrowe, ponieważ mają witaminy, ale to nie znaczy, że nie zawierają pustych kalorii!

Jak zwiększyć metabolizm? – Pij wodę

Picie wody jest kluczem do zwiększenia metabolizmu. Woda pomaga wypłukać toksyny, utrzymać zdrową i nawilżoną skórę, wspomaga zdrowie stawów i mięśni, utrzymuje zdrowie organów i mózgu, utrzymuje komórki w dobrej kondycji – a to tylko wierzchołek góry lodowej!

Warto również zwrócić uwagę na to, ile wody powinieneś pić dziennie: co najmniej 8 filiżanek dla kobiet w wieku 31-60 lat; co najmniej 9 filiżanek dla kobiet w wieku 19-30 lat; co najmniej 10 filiżanek dla mężczyzn w wieku 31-60 lat; co najmniej 12 filiżanek dla mężczyzn w wieku 19-30 lat.

Pij (niesłodzoną) kawę

Kawa jest diuretykiem, co oznacza, że może pomóc w utracie wagi, poprzez usuwanie wody w organizmu. To może być dobra rzecz, jeśli próbujesz szybko schudnąć i nie chcesz mieć do czynienia ze wzdęciami – ale wiedz też, że może sprawić, że poczujesz się odwodniona. Jeśli jesteś wrażliwy na kofeinę lub nie lubisz smaku kawy, spróbuj zastąpić ją bezkofeinową lub ziołową herbatą.

Picie kawy ma wiele zalet: Po pierwsze, może ona stymulować Twój metabolizm i pomóc Ci spalić więcej kalorii w ciągu dnia (i zwiększyć energię). Badania wykazały również, że osoby, które piją kawę z kofeiną przed południem, jedzą mniej kalorii niż osoby, które piją kawę bezkofeinową lub nie piją jej wcale.

Jeśli są stosowane z umiarem, napoje zawierające kofeinę, takie jak herbata i kawa, mogą nawet pomóc w poprawieniu nastroju!

Jedz produkty z błonnikiem

Błonnik spowalnia wchłanianie węglowodanów do krwiobiegu, dzięki czemu dłużej czujesz się syty. Pokarmy o wysokiej zawartości błonnika rozpuszczalnego obejmują owies, groch, fasolę, soczewicę, jabłka i owoce cytrusowe.

Korzyści płynące z rozpuszczalnego błonnika obejmują:

  • pomoc w obniżeniu poziomu cholesterolu;
  • pomoc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi;

Więcej stój

  • Jeśli jesteś jak większość ludzi, spędzasz znaczną ilość czasu, siedząc. Według American Cancer Society, dorośli spędzają średnio 9 godzin i 48 minut dziennie siedząc – to około 75% ich godzin czuwania! To zdecydowanie za dużo czasu siedzenia i nic nierobienia.
  • Wyrób sobie nawyk wstawania na około 3 minuty co jakiś czas w ciągu dnia pracy (lub nawet tylko w domu). Można to zrobić poprzez ustawienie alarmu w telefonie lub zegarku, lub po prostu biorąc krótkie przerwy od tego, co jest, że robisz co 15-20 minut lub tak. Pomoże to zwiększyć Twój metabolizm i spalić trochę kalorii, zanim będą miały szansę się nagromadzić.

Weź zimny prysznic

Zimne prysznice mogą pomóc ci spalić więcej kalorii, poprawić nastrój, a nawet sprawić, że będziesz bardziej produktywny. Dzieje się tak z powodu czegoś, co nazywa się termogenezą – co jest w zasadzie sposobem organizmu na spalanie tłuszczu dla ciepła, gdy robi się zbyt zimno na zewnątrz (i w środku).

Zdrowy metabolizm

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że zdrowe ciało zaczyna się od zdrowego metabolizmu. Jeśli chcesz osiągnąć swoje cele, musisz upewnić się, że twoje ciało funkcjonuje w najlepsze. Najlepszym sposobem, aby to zrobić jest spożywanie odpowiednich pokarmów i uzyskanie wystarczającej ilości snu każdej nocy. Stosując się do tych prostych wskazówek, możesz zwiększyć poziom energii i poprawić swoje zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.