Jak poprawić krążenie w nogach? Poznaj 3 rośliny, które Ci pomogą.

Istnieją rośliny lecznicze, które mogą poprawić krążenie w nogach. Zwiększają one napięcie ścian żył i odporność drobnych naczyń krwionośnych.

Układ krążenia


Każda pojedyncza komórka naszego ciała jest jednostką, do pewnego stopnia niezależną, mającą potrzeby żywieniowe i metaboliczne. Do każdej komórki muszą dotrzeć różne składniki odżywcze, w tym tlen, a produkty odpadowe, takie jak CO2, muszą zostać z niej usunięte. Transport różnych substancji odbywa się za pośrednictwem układu krążenia. Krew transportuje tlen do każdej komórki organizmu. Usuwa również dwutlenek węgla wytwarzany podczas metabolizmu. Tlen dotarł do krwi, ponieważ płuca oddają go podczas przechodzenia przez ich obszar. W ten sam sposób krew oddaje dwutlenek węgla do pęcherzyków płucnych, aby mógł on zostać wydalony na zewnątrz przy każdym wydechu. Wreszcie krew jest napędzana przez serce i przepływa przez naczynia krwionośne.

Rola naczyń krwionośnych


Istnieje kilka rodzajów naczyń krwionośnych: od najdrobniejszych, zwanych kapilarami, po większe, zwane żyłami i tętnicami. Istnieje kilka różnic między żyłami i tętnicami, ale prawdopodobnie najważniejszą z nich jest to, że tętnice doprowadzają tlen do wszystkich komórek. Żyły natomiast gromadzą produkty przemiany materii. Mówiąc inaczej: tętnice to droga na zewnątrz, a żyły to droga powrotna. Problem pojawia się, gdy ta podróż powrotna musi być wykonana wbrew grawitacji. Kiedy żyły muszą przenieść krew z nóg do serca, robią to w kierunku ku górze.

Aby krew, która jest przecież cieczą, mogła poruszać się wbrew grawitacji, muszą one wykorzystywać pewne mechanizmy, takie jak obecność zastawek wewnątrz samego naczynia, które pozwalają cieczy płynąć do góry, ale zamykają się, gdy krew próbuje płynąć do tyłu. Z drugiej strony, elastyczność ścian żył powoduje pewne pompowanie, które sprzyja ruchowi ku górze.

Problemy żylne


Czasami, z powodu czynników genetycznych lub nabytych, żyły mogą być zmienione, co utrudnia powrót krwi do serca, czyli powrót żylny. W zaburzeniach powrotu żylnego dochodzi do zmniejszenia elastyczności ścian naczyń, a często do niewydolności lub nawet pęknięcia zastawek wewnątrz żyły. Ponieważ krew nie może płynąć ku górze, a przynajmniej robi to z większym trudem, gromadzi się w różnych miejscach. Powoduje to zgrubienie żył, które w zależności od wielkości mogą być nazywane żylakami. Lub, jeśli są większe, żylaki. Gdy nagromadzonej krwi jest zbyt dużo, dochodzi do wzrostu ciśnienia płynu wewnątrz naczynia. Powoduje to, że część tego płynu wycieka z żyły do otaczających ją tkanek i gromadzi się w nich. Powoduje to obrzęk, który zwykle pojawia się w kostkach i podudziach.

Leczenie


Wszystkie te zaburzenia można nazwać zaburzeniami powrotu żylnego lub przewlekłą niewydolnością żylną, choć bardzo często mówi się też potocznie o słabym krążeniu lub słabym krążeniu w nogach. Rozwiązanie i leczenie w każdym przypadku ustali lekarz, w niektórych przypadkach można uzyskać poprawę dzięki leczeniu doustnemu, w innych konieczne będzie leczenie chirurgiczne; żyły uciskowe i ręczny drenaż limfatyczny mogą również pomóc w zmniejszeniu objawów.


Jakimi roślinami leczyć krążenie w nogach?

Wiele roślin ma właściwości wenotoniczne. Oznacza to, że zwiększają one napięcie ścian żył i opór naczyń włosowatych (najcieńszych naczyń). Na szczególną uwagę zasługują trzy rośliny: kasztanowiec zwyczajny, wąkrotka azjatycka i czerwoną winorośl.

Kasztanowiec zwyczajny


 Kasztanowiec zwyczajny to drzewo, które można znaleźć w wielu naszych parkach i ogrodach. Nasiona zawierają szereg substancji, które poprawiają krążenie w nogach. Spośród wszystkich substancji chemicznych o działaniu farmakologicznym, które można wyizolować z nasion kasztanowca, wyróżniają się aescyna, kwercetyna i kaempferol. W licznych badaniach wykazano, że zwłaszcza aescyna ma właściwości wenotoniczne, wazoprotekcyjne, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Wąkrotka azjatycka


 To roślina, która od tysięcy lat jest stosowana w tradycyjnych lekach w Azji i Afryce. Stosuje się ją ze względu na jej właściwości lecznicze, przeciwbólowe, trawienne i antyseptyczne. Obecne badania potwierdziły wiele z tych właściwości farmakologicznych w różnych badaniach. W szczególności, jeśli chodzi o działanie na krążenie w nogach, wykazano, że wyciąg z wąkrotki ma działanie wenotoniczne, poprawiające zastój żylny (tj. gromadzenie się krwi w jednym miejscu żyły), wspomagające gojenie i ustępowanie owrzodzeń żylakowych oraz zapobiegające powstawaniu obrzęków.

Czerwona winorośl


 Trzecia roślina jest być może najciekawsza ze wszystkich. Jest to roślina, która była przedmiotem wielu badań. W tym przypadku wykorzystuje się liście, ze względu na ich bogactwo we flawonoidy — roślinne związki chemiczne występujące w wielu owocach i warzywach, które w wielu przypadkach odpowiadają za kolor. Istnieje ponad 6000 różnych flawonoidów, a większość z nich ma korzystne działanie.

Jeśli chodzi o flawonoidy występujące w liściach czerwonej winorośli, główne z nich to izokwercytryna i kwercetyna-3-glukuronid lub myquelianina. Substancje te działają wzmacniająco na ściany żył i naczyń włosowatych, a także zwiększają ich elastyczność. Działają one stabilizująco na kolagen wchodzący w skład ścian żył, poprawiając konsystencję ścian i zmniejszając widoczność obrzęków. Ponadto inne związki zawarte w liściach winorośli, takie jak proantocyjanidyny, mają działanie przeciwutleniające. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.