Jak czyścić język i dziąsła dziecka karmionego piersią?

Zwykle uważamy, że czyszczenie zębów u dzieci należy rozpocząć, gdy są one w stanie samodzielnie to zrobić.  Jednak przekonanie to jest błędne, ponieważ zaleca się, aby pielęgnację jamy ustnej w tym dziąsła dziecka rozpocząć już w wieku niemowlęcym, nawet jeśli nie mają one jeszcze zębów.

Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna dla dziecka karmionego piersią?

Ważne jest, aby przyzwyczaić dziecko do odczuwania obecności przedmiotów do czyszczenia jamy ustnej w ustach i przygotować je do rozpoczęcia rutynowej higieny jamy ustnej. W tym celu należy rozpocząć czyszczenie jamy ustnej jeszcze przed pojawieniem się zębów, co pozwoli utrzymać jamę ustną w dobrym stanie. Dziąsła dziecka i zęby będą czyste i zdrowe, a jednocześnie unikniemy pojawienia się próchnicy w pierwszym okresie ząbkowania; ponadto uda nam się wpoić ten nawyk, sprawiając, że będzie on postrzegany jako coś normalnego, co ułatwi późniejszą zmianę szczoteczki do zębów. Kolejną zaletą takiego postępowania jest uniknięcie pomylenia waty w buzi dziecka z resztkami mleka i możliwość szybkiego rozwiązania problemu.


Jak powinno wyglądać czyszczenie zębów w pierwszym roku życia dziecka?

Udowodniono, że rozpoczęcie higieny jamy ustnej u dzieci przed pojawieniem się pierwszych zębów jest korzystne dla zdrowia jamy ustnej, nawet jeśli odbywa się to tylko za pomocą wody pitnej. Aby to zrobić, musimy być cierpliwi i przyjąć taką pozycję, aby było nam wygodnie, jak również dziecku.

W czasie, kiedy nie pojawiają się ząbki, zajmujemy się tylko usuwaniem pokarmu z dziąseł, uważając, aby nie wprowadzić za dużo palca do buzi dziecka, do tego nie jest konieczny specjalny czyścik do języka, kiedy zaczyna się ząbkowanie, można zacząć używać specjalnej szczoteczki z miękkim włosiem dla niemowląt tylko do czyszczenia widocznych zębów, ilość pasty do zębów powinna być wskazana przez pediatrę.

Jak często zaleca się czyszczenie języka i dziąsła dziecka?

Specjaliści zalecają czyszczenie jamy ustnej dziecka po każdym karmieniu piersią lub butelką w celu usunięcia resztek mleka, a także podczas podawania mu soków lub innych rodzajów pokarmów. Wskazują również, że minimalna częstotliwość powinna wynosić raz dziennie, najlepiej w nocy. Na początku możesz woleć robić to kilka razy ze względu na dyskomfort, jaki może odczuwać dziecko, ale stopniowo przyzwyczai się ono do tego uczucia i będzie robić to łatwiej.

Podaje się również, że gdy zaczynają się pojawiać pierwsze zęby, należy czyścić jamę ustną dziecka przynajmniej dwa razy dziennie, raz rano i raz wieczorem, wystarczy woda lub roztwór soli fizjologicznej, ale jeśli chcecie wiedzieć, czy można włączyć pastę do zębów, powinniście skonsultować się z pediatrą, który wskaże rodzaj i ilość, jaką należy podawać.

Jak czyścić język i dziąsła dziecka karmionego piersią?

Aby wyczyścić dziąsła dziecka, spróbuj odwrócić jego uwagę, aby nie denerwowało się podczas wkładania palców do buzi. W tym celu możemy wykorzystać gry, lalki itp. Możemy również włączyć to jako rutynę podczas kąpieli, tak aby dziecko skojarzyło całą procedurę czyszczenia z konkretnym momentem.
 
Sposób czyszczenia języka i dziąła dziecka nie różni się zbytnio od tego, czy pojawiły się już pierwsze zęby, czy nie, z tą różnicą, że gdy pojawią się pierwsze zęby, możemy zastosować silikonową naparstek lub specjalną szczoteczkę dla niemowląt, można też używać specjalnych środków do czyszczenia języka, ale nie jest to konieczne.


Umyj dobrze ręce.

Do mycia rąk należy używać wody z mydłem, myć dłonie, grzbiety rąk, nadgarstki, przestrzenie między palcami, a nawet pod paznokciami, usuwając z nich wszelkie zanieczyszczenia, a następnie bardzo dobrze je spłukać, aby usunąć resztki mydła i osuszyć czystym ręcznikiem.

Owiń gazę wokół palca i masuj dziąsła dziecka.

Zalecana technika czyszczenia dziąsłą dziecka i języka przed pojawieniem się pierwszych zębów polega na nawinięciu gazika na palec wskazujący i zmoczeniu go w wodzie pitnej. Połóż dziecko w wygodnej pozycji na ręczniku, aby je osuszyć, ponieważ proces czyszczenia spowoduje wydzielanie większej ilości śliny, a jednocześnie usunie resztki pokarmu lub mleka, które dziecko może mieć.

Jeśli pierwsze zęby zaczęły się już pojawiać, do czyszczenia okolic dziąseł użyjemy również gazy, a do czyszczenia pierwszych zębów, które dopiero zaczynają się pojawiać, użyjemy silikonowej gilzy lub szczoteczki z miękkim włosiem, przeznaczonej specjalnie do czyszczenia zębów u niemowląt, uważając, aby nie uszkodzić dziąseł dziecka.

Należy pamiętać, aby do czyszczenia używać tylko wody pitnej, ponieważ na tym etapie jest ona wystarczająca. Czyszczenie należy wykonywać ostrożnie, aby nie wprowadzić zbyt dużo palca do ust dziecka, aby nie spowodować wymiotów i dyskomfortu.

Wykonuj okrężne ruchy, aby oczyścić język.

Właściwym sposobem czyszczenia jamy ustnej dziecka i usuwania resztek mleka i pokarmu są miękkie, okrężne ruchy, które obejmują całą jamę ustną od języka, dziąseł, podniebienia do wewnętrznej strony policzków. Jeśli zauważysz, że pozostało dużo resztek, zmień gazik i powtórz czyszczenie, staraj się w miarę możliwości robić to, gdy dziecko jest spokojne i zrelaksowane, włączając to jako przyjemną rutynę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.