Dieta w ciąży: czego należy unikać?

Każda przyszła mama pragnie jak najlepiej zadbać o zdrowie swoje i swojego nienarodzonego dziecka. Od prowadzonego stylu życia zależy bardzo wiele: samopoczucie ciężarnej, waga, a nawet zdrowie maluszka. Dlatego dieta w ciąży jest tak istotna. Niestety, ciąża wiąże się z wieloma spożywczymi ograniczeniami. Przedstawiamy krótki wykaz produktów, których powinna unikać przyszła matka!

Surowe mięso surowo wzbronione!

W ciąży zdecydowanie powinno unikać się spożywania surowego mięsa. Powodem są różnego rodzaju choroby odzwierzęce, które mogą stwarzać duże ryzyko dla zdrowia nienarodzonego dziecka. Najpopularniejszą i najczęściej występującą jest toksoplazmoza – choroba, za której zakażenia niegdyś obwiniano koty domowe, dziś jednak coraz więcej lekarzy podkreśla, że do zarażenia dochodzi poprzez spożywanie surowego mięsa. Toksoplazmoza powoduje nieodwracalne uszkodzenia rozwijającego się płodu, które obejmują m.in. dysmorfie w obrębie twarzy oraz zmiany w mózgu dziecka. Unikać należy każdego rodzaju surowego mięsa: wołowiny, ryb, a nawet surowych, suszonych wędlin (np. oryginalnego salami lub surowych szynek). Pamiętaj jednak, że nie każde spożycie surowego mięsa kończy się zakażeniem!

Mleko niepasteryzowane i przetwory mleczne

Złą sławą wśród ciężarnych cieszą się sery pleśniowe, na które przyszłe mamy często mają ogromną ochotę. Jednak zdecydowana większość serów, która dostępna jest w marketach i dużych sieciach sklepów, jest całkowicie bezpieczna dla rozwijającego się dziecka. Niebezpieczeństwo stwarza spożywanie mleka niepasteryzowanego i wszelkich wyrobów, które są z niego produkowane – w procesie pasteryzacji giną pierwotniaki i bakterie, które mogą zagrażać rozwojowi płodu. Warto unikać produktów nieznanego pochodzenia oraz wyrobów regionalnych i tradycyjnych, a także dokładnie czytać etykiety produktów, które zamierzamy włączyć do swojej diety.

Kapusta i grzyby: tak czy nie?

Produkty wzdymające, niegdyś zakazane w diecie ciężarnej, nie powodują żadnego niebezpieczeństwa dla matki i rozwijającego się w jej łonie dziecka. Przyszła mama może niemal dowolnie zajadać się wigilijnymi pierogami, tradycyjnym bigosem i fasolką po bretońsku. Warto mieć na uwadze, że dania wzdymające mogą powodować duży dyskomfort, dlatego powinny ich unikać kobiety, które w ciąży cierpią na różne dolegliwości trawienne. Jeśli uwielbiasz grzyby, możesz je śmiało wprowadzić do swojej diety – to doskonałe źródło wielu pierwiastków i cennych mikroelementów – jednak wybieraj produkty sprawdzone, najlepiej pakowane, w celu uniknięcia zatrucia pokarmowego.

Ciąża a używki

Z pewnością produktem całkowicie zabronionym w ciąży jest nawet najmniejsza ilość alkoholu, który może doprowadzić do trwałego, nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Odpowiada on za wiele wad rozwojowych, w tym płodowy zespół alkoholowy, który cechuje się specyficzną dysmorfią twarzy oraz upośledzeniem umysłowym. Także osoby palące powinny natychmiast zwalczyć nałóg – palenie może powodować problemy z przepływami żylnymi oraz przedwczesne starzenie się łożyska, czego najpoważniejszymi konsekwencjami są: śmierć wewnątrzmaciczna, poważne niedotlenienie płodu lub poród przedwczesny.

Słodkie napoje i kofeina – dieta w ciąży

Kofeina, wbrew powszechnej opinii, nie jest zabroniona w ciąży. Niewielkie ilości kawy lub czarnej herbaty są nie tylko dopuszczalne dla przyszłych mam, a mogą wręcz poprawić samopoczucie u kobiet, które borykają się z bardzo niskim ciśnieniem w ciąży. Warto wiedzieć, że duże ilości kofeiny mogą podnosić ciśnienie, a tym samym powodować zagrożenie dla dziecka, jednak z pewnością jedna lub dwie kawy dziennie nie sprawiają żadnego niebezpieczeństwa dla rozwoju płodu.

W ciąży – i nie tylko – należy ograniczyć spożywanie słodkich napojów. Zawierają one dużą ilość cukru, szkodliwych barwników i sztucznych konserwantów, które wykazują negatywny wpływ na zdrowie. Uważać na nie szczególnie powinny kobiety, które borykają się z problemem cukrzycy ciążowej.

Produkty przetworzone i słodycze

W ciąży staraj się unikać spożywania kupnych słodyczy, chipsów, dań mrożonych i potraw w stylu fast-food. Jeśli masz ochotę na coś mniej zdrowego – wybierz dobrej jakości pizzę, przygotowaną ze świeżych, lokalnych składników lub burgera z dobrze wysmażonym mięsem wołowym. Z pewnością lepszym wyborem będzie własnoręcznie upieczone ciasto z owocami, niż kupny, pełen cukru i konserwantów, baton. Przez kilka miesięcy ciąży warto skupić się na prowadzeniu zdrowej, różnorodnej diety, co zaowocuje nie tylko zadbaniem o rozwój dziecka, ale również o własne samopoczucie i sylwetkę oraz wprowadzeniu zdrowych nawyków na resztę życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.